שירי ארץ ישראל: בין שירה מגויסת לחוויה מגבשת

שירי ארץ ישראל הם כל אותם השירים ששרנו אז, שנוצרו על ידי כותבים ומלחינים בני הארץ או עולים שהגיעו ארצה בעליות השונות. ואם אתם מרגישים אליהם קרבה מיוחדת עם כל תו ומלה – אתם לא לבד. כולנו, אוהבי השירה, מרגישים ששירת ארץ ישראל היא כוח מאחד ומלכד, שמחזק אותנו בשעות קשות ומרגש אותנו ברגעים מיוחדים ובעיקר – ממלא אותנו בעוצמת המילים והמנגינה ובהשראה לימים שאחרי, עד לערב השירה הבא.

שירי ארץ ישראל – שילוב של מזרח ומערב

המאפיין הבולט ביותר של שירי ארץ ישראל בהיבט המוסיקלי,הוא השילוב בין מוטיבים הרמוניים ומלודיים של השירה הרוסית והמוסיקה החסידית המזרח אירופית, לבין מודוסים ים תיכוניים ומזרחיים, אליהם נחשפו היוצרים בארץ.

שירי ארץ ישראל – על הנוף, המנוף והמעוף

בהיבט התוכני, עסקו שירי ארץ ישראל בקשר בין העם לארץ, בנופים ובמראות, בחוויית הבנייה וההתחדשות, והיו חלק בלתי נפרד מסרגל הערכים שקבע את פניה של החברה הישראלית, פה, בארץ חמדת אבות. יותר מכך. רבים מאותם שירי ארץ ישראל נכתבו באופן יזום ומגמתי על ידי מוסדות היישוב, כדי למלא את החלל החסר של שירה עממית מסורתית, ולהשתלב באתוס הציוני על ידי קביעת סולם ערכים לאומי אידיאולוגי באמצעות הזמר.

שירי ארץ ישראל – ילדות, אהבה ושיבה

שירי ארץ ישראל עסקו בכל תחום מתחומי החיים: שירי ילדים לצד שירי חג ומועד, שירי עבודה לצד שירי שכול, זיכרון וגבורה, שירים מקוריים לצד יצירות קלאסיות מתורגמות, שירי טבע ואהבה לצד שירי מלחמה והווי צבאי.

שירי ארץ ישראל – חיילים בחברה מגויסת

סוכני ההפצה של בשורת שירי ארץ ישראל היו תנועות הנוער והנוער בכלל, ומאוחר יותר הלהקות הצבאיות. אלה גם אלה פיתחו וטיפחו פולחן של שירה בציבור, כתחליף לפיוטים ולתפילה של בני הדור הקודם, וכאמצעי לגיבוש, להנחלת השפה, ולהגדרת הקונצנזוס של הוויה עברית מקומית משותפת.
בדרך זו, הפכו חוויות הצבא של עשרות דמויות פואטיות שכיכבו באותם שירים, כמו דינה ברזילי, אליפלט, או סתם כיתה אלמונית, לחלק בלתי נפרד מהזהות הלאומית והתרבותית של כולנו, יחד עם פרחים בקנה, חמסינים במשלט ותותחים במקום גרביים…

עכשיו אתם

איפה פוגשים אתכם שירי ארץ ישראל, ואיזה שירים, חוויות או תובנות תוכלו לתרום לקוראים, על ניסיונכם והעדפותיכם בתחום השירה בכלל ושירת ארץ ישראל בפרט. אנא, שתפו את כולנו בתגובות, פה למטה, וספרו לנו ממה אתם נהנים ומה עוד הייתם רוצים לשיר.

ומה הצעד הבא שלכם להנאה?

רוצים להצטרף לקהילת הדיוור של גדי ולקבל עדכונים שוטפים על אירוע זמר ועל ערבי השירה הקסומים בשטעטל בכפר חסידים? במיוחד בשבילכם הכנו קובץ MP3 עם שיר יפה במיוחד בביצוע מקסים של גדי רוה. מוזמנים להקליק על הקישור ולמלא את הפרטים, וההקלטה כבר בדרך אליכם – באהבה גדולה, מתנה מאיתנו.

אודות גדי רוה

גדי רוה מארגן ומוביל ערבי שירה, ומופיע בהצלחה בפני קהלים שונים ומגוונים. גדי מצליח לרגש את הקהל שוב ושוב, בקול הטנור העשיר והנפלא שהפך לכרטיס הביקור שלו, בסיפוריו המרתקים, וביכולתו לגעת בקהל בחום ובחן רב. כישרונו ליצור קשר בלתי אמצעי עם כל קהל, קולו המיוחד, ויכולתו להתאים את בחירת השירים והשקופיות לטעמו של כל קהל וקהל, משרים על אירועי השירה שבהנחייתו אווירה נעימה, זורמת ומהנה. להצטרפות לקהילת הדיוור של גדי ולקבל עדכונים שוטפים על אירוע זמר ועל ערבי השירה הקסומים בשטעטל בכפר חסידים – הקליקו וקבלו קובץ MP3 עם שיר יפה במיוחד בביצועו המקסים של גדי רוה.

השארת תגובה