סיפורו של השיר “היה לנו הכל” – מאת נתן יונתן

השיר “היה לנו הכל” פורסם לראשונה על ידי נתן יונתן, בספרו “שירים עד כאן” (1979), כשש שנים לאחר מלחמת יום הכיפורים, בה שכל את בנו, ליאור, ששירת כמפקד מחלקת טנקים ונפל על גדות תעלת סואץ ביום הראשון של המלחמה. השיר נכלל גם במבחר הגדול של שיריו, “שירים בכסות הערב”, שהיה המפעל הספרותי האחרון שערך המשורר בחייו. סיפורו של השיר מפי חוקרת הספרות נילי כרמל-יונתן, אלמנתו של נתן יונתן

כלוחם במלחמת השחרור ובמבצע סיני, כאזרח הארץ, וכמשורר רגיש שחווה מקרוב את אימת הקרבות ואיבד במלחמות את הטובים בחבריו, היה עצב-השכול מוטיב חוזר בשירתו של נתן יונתן, עוד הרבה בטרם היכה בו אסונו הפרטי.

השיר “היה לנו הכל” נכתב בפרספקטיבה מסוימת של זמן לאחר האסון. במסווה של תיאורי טבע וגיאוגרפיה, חבויה בו אירוניה מתוחכמת, המבטאת מחאה וכעס בצד כאב נורא, השלמה וקבלת הדין המר.

בעגה הספרותית המקצועית מכונה שיר שכזה “שיר מתהפך”, משום שפתיחתו במילים “היה לנו הכל” (בגוף ראשון רבים) מעוררת ציפיות חיוביות, אשר לקראת סופו של השיר מתהפכות לחלוטין ומתבררות כציפיות שווא שסופן באסון כבד.

ארץ לא זרועה

כבר בתחילה מתברר כי “הכל” מתמצה ב”ארץ לא זרועה ושורפת”, שיש בה לכאורה הפתעה נעימה בדמותה של כלנית אדומה שנדהמה בין סלעי הערוץ, קרי: במקום הכי בלתי צפוי לפריחתה. במילים אחרות, מוצגת פה כביכול “שמחת עניים”, של מי שאין לו כמעט כלום ויודע לשמוח ולהתפעם מן היופי הפלאי הנקרה בדרכו. הטבע והנוף המדברי בונים בהדרגה תמונה מטפורית של כיתת חיילים, שלכאורה מצוידים בכל הנדרש על מנת להצליח במשימתם הצבאית (“מים, מפות, כלנית בוערת ודרך ארוכה ללכת). אלא שמבחר המילים והצירופים הלשוניים, משרטטים מראות של אש מלחמה, הליכה אלי קרב ומוות צפוי בסוף: “מדבריות”, ארץ “שורפת”, כלנית אדומה כדם “בוערת” ונדהמת, “אבן בוכה”, “חשכת המערה”, “מלחי האשלים והאד שעלה מכבשני סדום ועמורה”. כך, איפוא, מכניסה קריאה קפדנית של השיר את הקורא בהדרגה, כמעט מבלי שיחוש בכך, אל עולם מאיים ומפחיד.

מ”לנו” עוברים אל “להם”

לקראת סיומו של השיר מחליף הדובר את המילה “לנו” במילה “להם”, ונושא תחינה בפני האל, שישמור את מעט הכוח שנשאר, את השמות (קונוטציה לשמירת הזיכרון והשמות של הנופלים בקרבות) ואת המקומות מפני השרפה והאש הבוערת. למרות התחינה הנואשת, הזמן שלפתע אזל מכליהם (שפירושו, המוות), קוטע בפתאומיות את התפילה, את המסע במדבר, את המשימה ואת החיים.

שיר קינה לנופלים

השיר הזה הוא שיר קינה לנופלים שלכאורה “היה להם הכל”, שנגמר באובדן ובשכול אותו ישאו עמם האנשים שנותרו בחיים עד מותם, עד שמישהו יגלה מעיניהם עפר (רמז אירוני דק לימות המשיח ותחיית המתים).

אין ספק שזהו שיר קינה של המשורר על בנו, וכי הבחירה בנופי המדבר נגזרת ממקום נפילתו של בנו בכורו במדבר סיני.

היה לנו הכל – סינגל חדש של גדי רוה

מילים: נתן יונתן   לחן: רם גורן

הָיָה לָנוּ הַכֹּל; מִדְבָּרִיוֹת
אֶרֶץ לֹא זְרוּעָה וְשׂוֹרֶפֶת
אֲבָל לֹא יִשָּׁכַח
אֵיך בֵּין סַלְעֵי הֶעָרוּץ נִדְהֲמָה
כַּלָּנִית אֲדֻמָה
וְאֵזוֹב רַךְ אֵיךְ נֶאֱחַז
בִּסְבַךְ הַלַּחוּת הַקְּרִירָה
שֶׁאָגְרָה בִּשְׁבִילוֹ אֶבֶן בּוֹכָה
בְּחֶשְׁכַת הַמְּעָרָה
וּמִלְחֵי-הַאֲשָׁלִים וְהָאֵד שֶׁעָלָה
מִכִּבְשְׁנֵי סְדוֹם וַעֲמוֹרָה.
יִשְׁמֹר הָאֵל אֶת הַמְּקוֹמוֹת וְהַשֵּׁמוֹת
וְאֶת מְעַט הַכֹּחַ שֶׁיִּשְׁמֹר
לִגְמֹר אֶת הַמַּפָּה בְּתוֹךְ הָאוֹר
וּמִי שֶׁבְּאַחֲרִית הַיָּמִים יְגַלֶּה מֵעֵינֵינוּ עָפָר
יוּכַל לוֹמַר: הָיוּ לָהֶם מִדְבָּרִיוֹת
וְחֶבְלֵי אֶרֶץ
הָיְתָה לָהֶם כַּלָּנִית בּוֹעֶרֶת
מַיִם מַפּוֹת לֶחֶם
וְדֶרֶךְ אֲרֻכָּה לָלֶכֶת, הָיָה לָהֶם
הַכֹּל, אֲבָל הַזְּמַן
בִּכְלֵיהֶם פִּתְאוֹם אָזַל.

אודות גדי רוה

גדי רוה מארגן ומוביל ערבי שירה, ומופיע בהצלחה בפני קהלים שונים ומגוונים. גדי מצליח לרגש את הקהל שוב ושוב, בקול הטנור העשיר והנפלא שהפך לכרטיס הביקור שלו, בסיפוריו המרתקים, וביכולתו לגעת בקהל בחום ובחן רב. כישרונו ליצור קשר בלתי אמצעי עם כל קהל, קולו המיוחד, ויכולתו להתאים את בחירת השירים והשקופיות לטעמו של כל קהל וקהל, משרים על אירועי השירה שבהנחייתו אווירה נעימה, זורמת ומהנה. להצטרפות לקהילת הדיוור של גדי ולקבל עדכונים שוטפים על אירוע זמר ועל ערבי השירה הקסומים בשטעטל בכפר חסידים – הקליקו וקבלו קובץ MP3 עם שיר יפה במיוחד בביצועו המקסים של גדי רוה.

השארת תגובה